Historie SALETu

Historie SALETu

Je tomu již sedmnáct let, kdy se  Eva a Ludvík Ťulpíkovi rozhodli pro založení Občanského sdružení SALET se sídlem v Praze.

Aktivity sdružení jsou od prvopočátku věnovány osobám se zdravotním postižením a duševním onemocněním formou poskytování sociální pomoci zaměřené především na nácvik sociálních mávyků a pracovních dovedností. Uvedené služby byly z počátku provozovány v Javorníku a v Jeseníku, později byla zřízena další pracoviště v Praze na Letné.

Komunitní centrum Letná v ulici Nad Královskou oborou patřilo v Praze k vyhledávanému pracovnímu místu našich klientů. Nabízelo pracovní uplatnění v knihařské, textilní, tkalcovské, rukodělné i výtvarné dílně. Také tréninková prodejna Emánek v ulici Letohradská patřila k oblíbenému obchůdku výrobků z našich dílen. Obyvatelé městské části Prahy 7 naši činnost několikrát ocenili hlasováním v anketě Nejlepší na Sedmičce prvními místy. V současné době pokračuje na Letné jeden z ojedinělých projektů zaměřených na výtvarné umění art brut, který převzal spolek Altán Art a nadále poskytuje služby v Atelieru Radostné Tvorby.

Finanční podpora z prostředků ESF včetně velmi dobré spolupráce s představiteli Městské části Prahy 7 a s dalšími organizacemi a společnostmi nám umožnila poskytnout v období dosavadního působení v Praze naše služby necelému půl tisíci lidem.

V současné době jedeme naplno v Javorníku, kde jsme zprovoznili komunitní centrum FAVOR, ve kterém realizujeme dva projekty, které svými aktivitami poskytnou podporu devadesáti lidem naší cílové skupiny. Od roku 2019 nás čekají další aktivity obdobného charakteru pro necelou stovku klientů provozované v Jeseníku. Prezentaci výše uvedených aktivit můžete zhlédnout v příloze.

Fotografie
2005-2006, Javorník,Jeseník
2006-2008 Javorník, Jeseník
2008 -2010, 2013 - 2015 Praha
2012-2014 Javorník, Jeseník, Praha
Ke stažení