Historie SALETu

Historie SALETu

Je tomu již dvaadvacet let, kdy se  Eva a Ludvík Ťulpíkovi rozhodli pro založení Občanského sdružení SALET se sídlem v Praze.

Aktivity sdružení jsou od prvopočátku věnovány osobám se zdravotním postižením a duševním onemocněním formou poskytování sociální pomoci zaměřené především na nácvik sociálních mávyků a pracovních dovedností. Uvedené služby byly z počátku provozovány v Javorníku a v Jeseníku, později byla zřízena další pracoviště v Praze na Letné.

Komunitní centrum Letná v ulici Nad Královskou oborou patřilo v Praze k vyhledávanému pracovnímu místu našich klientů. Nabízelo pracovní uplatnění v knihařské, textilní, tkalcovské, rukodělné i výtvarné dílně. Také tréninková prodejna Emánek v ulici Letohradská patřila k oblíbenému obchůdku výrobků z našich dílen. Obyvatelé městské části Prahy 7 naši činnost několikrát ocenili hlasováním v anketě Nejlepší na Sedmičce prvními místy. V současné době pokračuje na Letné jeden z ojedinělých projektů zaměřených na výtvarné umění art brut, který převzal spolek Altán Art a nadále poskytuje služby v Atelieru Radostné Tvorby.

Finanční podpora z prostředků ESF včetně velmi dobré spolupráce s představiteli Městské části Prahy 7 a s dalšími organizacemi a společnostmi nám umožnila poskytnout v období dosavadního působení v Praze naše služby necelému půl tisíci lidem.

V současné době jedeme naplno na Jesenicku, kde jsme zprovoznili komunitní centra v Jeseníku a  Javorníku realizací projektů, které svými aktivitami poskytnou do roku 2026 podporu přibližně dvěstěpadesáti osobám naší cílové skupiny. Prezentaci výše uvedených aktivit můžete zhlédnout v odkazu Projekty ESF.

 

Fotografie
2005-2006, Javorník,Jeseník
2006-2008 Javorník, Jeseník
2008 -2010, 2013 - 2015 Praha
2012-2014 Javorník, Jeseník, Praha
Ke stažení